Fundacja Uniwersytet Dzieci jest organizacją non profit. Komunikujemy dzieciom naukę w ramach edukacji nieformalnej i formalnej. Upowszechniamy nowoczesne metody nauczania, w szczególności metodę badawczą zwaną Metodą Pytań i Doświadczeń.

Współpracujemy ściśle ze środowiskiem akademickim i edukacyjnym. Patronat nad naszą działalnością objęło kilkanaście uczelni wyższych, w tym m.in.: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Europejska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Jesteśmy członkiem międzynarodowej sieci uniwersytetów dziecięcych EUCU.NET.
Jesteśmy członkiem Porozumienia SPiN Społeczeństwo i Nauka.

Misja

Rozwijamy potencjał twórczy i intelektualny dzieci, aby korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości, rozumiały otaczający je świat i potrafiły w nim działać.

Cele
  • Działamy na rzecz szerokiego komunikowania nauki, współpracując z innymi
  • Rozwijamy potrzebę uczenia się przez całe życie
  • Kształtujemy umiejętność krytycznego myślenia
  • Uczymy współpracy
  • Eksponujemy rolę nauki we współtworzeniu cywilizacji
  • Rozbudzamy w najmłodszych pasję do wiedzy i nauki
  • Pomagamy odkryć dzieciom ich własne zainteresowania
  • Angażujemy dzieci w doświadczalne poznawanie nauki
  • Pomagamy nauczycielom uczynić ze szkoły miejsce fascynujących spotkań z nauką
8
Nasze starania i działania edukacyjne zostały już wielokrotnie docenione nie tylko przez rodziców i nauczycieli, ale także przez organizacje związane z edukacją, komunikacją nauki, fundacje działające na rzecz zaangażowania społecznego i media.
  • Nagroda „Fenomen” przyznawana przez tygodnik „Przekrój” (2008 r.)
  • Nagroda Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera (2011 r.)
  • Tytuł „Miejsce Odkrywania Talentów” nadany przez MEN w roku 2010/11
  • Tytuł „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom”
  • III Nagroda w konkursie „Odkryj e-wolontariat” (2012 r.)
  • Złoty Słonecznik 2012 w kategorii „Przyroda” (nagroda przyznawana przez CzasDzieci.pl)
  • Tytuł „Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju 2012” w kategorii „Innowacyjna Organizacja” w regionie małopolskim
  • Nagroda Google RISE 2014 (Roots in Science and Engineering)
Dokumenty i sprawozdania