Bezpłatna konferencja online dla nauczycieli

Zainspiruj się do nauki i rozwoju!

2022-10-19
Zapraszamy wszystkich nauczycieli szkół podstawowych do udziału w IV edycji konferencji „Inspiruję do nauki i rozwoju”.

W roli prelegentów wystąpią znani w nauczycielskim środowisku eksperci, psychologowie oraz specjaliści związani na co dzień z programem Uniwersytet Dzieci w Klasie.

Konferencja, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online, a udział w niej jest bezpłatny. Wydarzenie poprowadzimy przez platformę ClickMeeting, gdzie uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział. Jednocześnie będziemy prowadzić otwarty streaming na Facebooku.

Zapisy na konferencję

Sprawdź program konferencji

Piątek, 25 listopada 2022

17:00 - uroczysta inauguracja konferencji, zapoznanie z harmonogramem wydarzenia

17:20 - Jaką rolę odgrywają zmysły w procesie uczenia się?

Rodzimy się ze zmysłami. Pozwalają nam przeżyć, chronią nas przed niebezpieczeństwem, sprawiają, że doznajemy różnych wrażeń, ale też wpływają na to, że uczymy się efektywnie. Podczas spotkania pokażemy konkretne przykłady aktywności wykorzystujących przeróżne zmysły.

Monika Zwierko-Odachowska, Fundacja Uniwersytet Dzieci

18:05 - Jak wzmacniać poczucie bezpieczeństwa ucznia w szkole?
Podczas wystąpienia ekspertki porozmawiamy o tym, co powoduje brak poczucia bezpieczeństwa ucznia w szkole. Skupimy się głównie na kwestii agresji i przemocy: fizycznej, słownej, biernej. Odpowiemy między innymi na pytania: jak pracować z klasą, w której występują przejawy agresji i jak pomóc uczniom, którzy stają się jej ofiarami?

Katarzyna Czekierda-Pieciuk

18:45-19:00 - przerwa

19:00 - Jak wspierać wewnętrznego przyjaciela, a nie krytyka?
Wykład będzie dobrą okazją do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Jak ja się czuję w pracy? Omówimy problemy społeczne, z jakimi mierzą się współcześni nauczyciele. Porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z obciążeniem psychicznym i pozytywnie się wspierać. Wskażemy także metody, które pozwolą Ci o siebie zadbać oraz miejsca, w których możesz otrzymać fachową pomoc.

Bogusława Maciejewska, Epignosi: Edukacja, Pomoc, Inspiracja

Sobota, 26 listopada 2022

10:00 - rozpoczęcie drugiego dnia konferencji, zapoznanie z harmonogramem wydarzenia

10:15 - Jak dbać o tolerancyjną postawę?

Wykład podzieliliśmy na trzy części. Na początku porozmawiamy o tolerancji, a następnie skupimy się na mechanizmach społecznych nietolerancji. Na zakończenie omówimy  działania, które pomogą zwiększyć poziom tolerancji w szkole.

Prowadzący:
Artur Zborowski, Arkadiusz Grzesiek

11:00 - Jak rozwijać wyobraźnię przestrzenną uczniów na lekcjach geometrii?
W przedszkolu i pierwszych klasach szkoły podstawowej znacznie więcej uwagi w edukacji matematycznej poświęca się liczeniu niż rozwijaniu wyobraźni przestrzennej i intuicji geometrycznych. A nie powinno tak być! Podczas webinaru porozmawiamy o tym, jak możemy wspomagać dzieci w rozwijaniu intuicji geometrycznych i pokażemy przykłady zabaw, w których uczniowie mogą zamienić się w małych architektów.

prof. dr hab. Małgorzata Żytko, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego

11:40-12:10 - przerwa

12:10 - Jak wspierać dzieci w sytuacji oceniania?
Podczas wykładu pokażemy wpływ ocen na rozwój. Skupimy się na tym, jak mózg na nie reaguje, jak można sobie z nimi radzić oraz podpowiemy, jak wspierać dzieci w tworzeniu bardziej rozwojowego nastawienia do ocen. Poruszymy temat narzędzi, jakie niezbędne są w dawaniu dobrej informacji zwrotnej.

Maria Libiszewska

13:00 - Jak muzyka łagodzi obyczaje?
Podczas wykładu skupimy się na wynikach badań, które przedstawiają wpływ edukacji muzycznej na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Podjęty zostanie wątek rozwoju muzycznego człowieka, który zaczyna się już w okresie prenatalnym.

dr Amelia Golema, Akademia Muzyczna we Wrocławiu

13:40 - zakończenie konferencji