Nasi wolontariusze się szkolą!

2024-03-18
Sara Maj
Z radością organizujemy ciekawe spotkania dla naszych wolontariuszy, aby budować fajną, przyjazną społeczność i uczyć ich kompetencji potrzebnych na rynku pracy. Tym razem zorganizowaliśmy szkolenie z design thinking w Krakowie. Wolontariusze ośrodka z końcem lutego nie tylko aktywnie działali na zajęciach Uniwersytetu Dzieci, ale znaleźli również czas na zdobywanie wiedzy.

Szkolenie wolontariuszy z Krakowa
Design thinking to nowoczesna metoda projektowa, która pozwala znaleźć niekonwencjonalne rozwiązania problemów, zarówno biznesowych, jak i społecznych.

Spotkanie poprowadziła nasza wolontariuszka – Ewa Gruca, która rewelacyjnie sprawdziła się w roli trenerki. Szkolenie rozpoczęliśmy krótką grą integracyjną, następnie zapoznaliśmy się z historią metody design thinking oraz najciekawszymi przykładami wykorzystania jej. Później przyszedł czas na praktykę! W duetach projektowaliśmy swoje pomysły biznesowe zgodnie z etapami procesu design thinking. Na koniec stworzyliśmy prototypy zaprojektowanych usług i produktów – tutaj mogła ograniczyć nas jedynie wyobraźnia. W ruch poszły kolorowe piórka, słomki, plastelina, nożyczki, gazety – co wpadło nam do rąk.

Można było odnieść wrażenie, że tego dnia weszliśmy w rolę studentów Uniwersytetu Dzieci! Efektem naszej pracy były makiety przestrzeni usługowych oraz stanowiska podobne do tych, które znamy z targów biznesowych. Stworzyliśmy również dwa modele aplikacji mobilnej, projekt wydarzenia sąsiedzkiego, a nawet… prototyp ekologicznych przetworów w słoiku! A to wszystko w jedno popołudnie.

Pomysłowość, uważność i wrażliwość to cechy naszych wolontariuszy

Wolontariusze wykazali się nie tylko pomysłowością, ale również uważnością i wrażliwością na bieżące problemy społeczne, czemu dali wyraz, tworząc projekty usług i produktów. Ten kreatywny wysiłek zwieńczyliśmy zasłużoną przerwą na pizzę.

Takie szkolenia z pewnością dają możliwość zapoznania się z nowym zagadnieniem oraz wzmacniania kompetencji. Z naszych obserwacji wynika, że są przede wszystkim niezastąpioną okazją do nieskrępowanej dziecięcej zabawy :)

Jak zostać wolontariuszem Uniwersytetu Dzieci?

Przez cały rok trwa nabór do zespołu wolontariuszy nie tylko w Krakowie! Zapraszamy młodzież (od 14 r.ż.), dorosłych oraz seniorów do pomocy w trakcie zajęć dla małych studentów również w Warszawie i Wrocławiu.

Zostań naszym niezastąpionym pomocnikiem:
  • zobacz, jak Uniwersytet Dzieci działa od kuchni,
  • uszczknij dla siebie trochę akademickiej wiedzy,
  • pomóż dzieciakom i prowadzącym przeprowadzać doświadczenia,
  • integruj się z rówieśnikami i twórz koleżeńską społeczność,
  • korzystaj z rozwijających szkoleń.

→ Dowiedz się, jak zostać wolontariuszem: https://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/wolontariat.
Szkolenie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030.