Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął się kolejny rok akademicki dla studentów Inspiracji! Dzieci wysłuchały wykładu dr Natalii Zalewskiej z CBK PAN „Dlaczego na Marsie nie ma wody?”.
Wiemy już bardzo dużo o Marsie! Poznaliśmy najważniejsze informacje o Czerwonej Planecie. Wiecie, że na Marsie człowiek ważyłby 1⁄3 tego, ile na Ziemi? A żeby dostać się na Marsa musielibyśmy lecieć ponad pół roku? Człowiek nie postawił jeszcze swojej nogi na tej planecie, za to są tam już łaziki, które m.in. pobierają próbki geologiczne. To, co zebrały, pozostawiły na Marsie! Żadna próbka nie dotarła jeszcze do Ziemi, ale NASA już planuje takie przedsięwzięcie – nie możemy się doczekać!
Dostaliśmy odpowiedź na tytułowe pytanie – dlaczego na Marsie nie ma wody? Jest tam bardzo niskie ciśnienie (6 hPa – dla porównania na Ziemi mamy 1000 hPa), które nie pozwala, aby woda utrzymała się w postaci ciekłej. Jest więc albo lodem, albo parą!
Studenci przeprowadzili eksperyment, chcąc zrozumieć to zjawisko. Nabrali wody do strzykawki, zatykając otwór wlewowy i pociągnęli za tłoczek. Od razu dostrzegli, co dzieje się z wodą, gdy zmniejszymy ciśnienie w strzykawce. Woda zaczęła wrzeć, a na ściankach strzykawki pojawiły się pęcherzyki pary wodnej.
Niesamowite, że tak proste doświadczenie może pokazać nieziemskie zjawiska!Serdecznie dziękujemy wszystkim studentom za obecność, a dr Natalii Zalewskiej za niesamowitą podróż w kosmos!