Fundacja Uniwersytet Dzieci powstała w 2007 roku dzięki determinacji trzech założycielek, które chciały rozwijać ciekawość dzieci w niebanalny sposób. Postanowiły, że na setki dziecięcych pytań odpowiedzą naukowcy, a wiedza i fascynacja światem nauki będzie rozwijać się dzięki eksperymentom, zabawie, popełnianiu błędów i wyciąganiu wniosków. W swoich działaniach odwołały się do doświadczeń pierwszego uniwersytetu dziecięcego, który narodził się w Tybindze.
Luty 2025
Uniwersytet Dzieci to kosmos możliwości!
Oprócz sobotnich naukowych zajęć oraz kursów z chemii i fizyki proponujemy najmłodszym kursy umiejętności społecznych. Spotkania pomagają dzieciom zrozumieć swoje, nierzadko trudne, emocje oraz budować trwałe i dobre relacje. Program Uniwersytetu Dzieci w Klasie „Ja w świecie emocji” zbiera świetne opinie, dlatego wciąż śledzimy trendy w polskich szkołach i proponujemy nauczycielom innowacyjne projekty dla klas. Działamy w sferze doskonalenia zawodowego, organizując szkolenia dla nauczycieli pełne skutecznych wskazówek do zastosowania od zaraz. Cieszymy się, że dyrektorzy szkół chcą z nami uczyć się nowoczesnego zarządzania szkołą. To już 4. edycja projektu „Dziecko z Pasją”!
Wrzesień 2022
Wracamy na Uczelnie!
Po dwóch latach od początku pandemii wróciliśmy na uczelnie. Rozpoczęliśmy rok szkolny w trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Uruchomiliśmy zajęcia stacjonarne dla dzieci w wieku 6-16 lat, a kierunki dla najstarszych – Mistrz i Uczeń oraz Nauka do kwadratu – zaproponowaliśmy również w trybie online. Cieszyło nas, że w czasie pandemii usłyszało o nas wiele dzieci spoza miast, w których mamy ośrodki, dlatego od tego czasu z niektórymi spotkamy się w trybie zdalnym. Uruchomiliśmy również kursy z chemii i fizyki przygotowujące uczniów do egzaminu ósmoklasisty.
Wrzesień 2020
Fundacja w czasach post pandemicznych
Po pierwszych miesiącach pandemii, Fundacja przeszła wiele zmian. Nasi studenci i my sami doświadczyliśmy, czym jest praca zdalna. W konsekwencji nadchodzącego kryzysu musieliśmy zamknąć dwa ośrodki Uniwersytetu Dzieci - w Poznaniu i Olsztynie. Udało nam się za to stworzyć zupełnie nowy program #UDwDomu skierowany do dzieci w całej Polsce. Dzięki niemu młodsze dzieci mogą studiować z pomocą bohaterów naszych pudełek edukacyjnych, a starsze - wczuć się w rolę prawdziwych studentów z mentorami online.
Maj 2019
Nowa identyfikacja wizualna Fundacji
Stało się! Działania Fundacji spinamy pod jedną, spójną marką. Od teraz serwis Scenariusze Lekcji i sobotnie zajęcia sygnujemy nowym, wspólnym logo, jedną stroną internetową i… jeszcze bardziej podkreślamy jedną misję marki Uniwersytet Dzieci.
Październik 2018
Czas na Poznań!
27 października 2018 roku otworzyliśmy nasz piąty ośrodek w Poznaniu dwoma wykładami inauguracyjnymi. Dzięki prof. dr hab. Adamowi Cieślakowi dzieci w wieku 8, 9 lat dowiedziały się „Dlaczego mleko jest białe, skoro krowa je zieloną trawę?”. Natomiast prof. UM dr hab. med. Grzegorz Dworacki wytłumaczył 10 i 11 – latkom „Jak nasze ciało broni się przed chorobami?”. 10 listopada przygotowaliśmy wykład dla 6 i 7-latków. Razem z dr inż. Robertem Wróblewskim najmłodsi odkryli „Dlaczego prąd kopie?”.
Maj 2013
Powstanie serwisu internetowego dla nauczycieli
Uruchomiliśmy serwis internetowy www.scenariuszelekcji.edu.pl, dzięki któremu nauczyciele szkół podstawowych otrzymali dostęp do bezpłatnych, gotowych scenariuszy lekcji. Dotyczyły one różnych dziedzin nauki m.in. informatyki, matematyki czy przyrody. Nauczyciele chętnie zaczęli przeprowadzać lekcje w oparciu o nasze scenariusze lekcji, ponieważ były zgodne z podstawą programową i opierały się na autorskiej Metodzie Pytań i Doświadczeń. Wraz z rozwojem serwisu poszerzyliśmy ofertę o tematyczne projekty edukacyjne, w których nauczyciele mogą uczestniczyć przez cały rok szkolny.
Maj 2010
Otwarcie ośrodka w Olsztynie
Wybór lokalizacji czwartego ośrodka ukierunkował prof. Piotr Zaborowski, nasz wykładowca i przyjaciel z Warszawy, który od początku kibicował naszym działaniom. To dzięki niemu założyliśmy pierwszy uniwersytet dziecięcy w województwie warmińsko-mazurskim. Dr Tomasz Sowiński zainaugurował działalność Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie wykładem „Fizyk na rowerze”.
Listopad 2008
Nowy ośrodek we Wrocławiu
Pierwszy wykład we Wrocławiu “Niewidzialna siła, czyli o ciśnieniu powietrza” odbył się w listopadzie 2008 r. i wygłosiły go prof. Ewa Dębowska oraz Urszula Juszczyk z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Data drugiego wykładu we Wrocławiu (luty 2009) zbiegła się z Konferencją Uniwersytetów Dziecięcych EUCUNET w Tybindze, w której uczestniczyły założycielki Fundacji. Był to inspirujący czas wymiany doświadczeń i spotkań z ludźmi, którym też zależało na tworzeniu nowego oblicza edukacji.
Listopad 2007
Pierwszy wykład w Warszawie
Podjęliśmy kolejny krok w tworzeniu lepszej edukacji dla dzieci. W listopadzie otworzyliśmy nasz drugi ośrodek – tym razem w Warszawie. Zainteresowanie wykładem inauguracyjnym przerosło nasze oczekiwania! Z powodu wielkiej liczby chętnych dr Stanisław Bajtlik dwukrotnie wygłosił wykład „Co widać na niebie?”. Pod koniec 2007 roku działaliśmy już więc w dwóch miastach. Program Inspiracje realizowaliśmy w Krakowie i Warszawie, a od następnego roku planowaliśmy podział na dwie grupy wiekowe studentów.
Kwiecień 2007
Narodziny Fundacji w Krakowie
Trzy matki (Agata Wilam, Anna Grąbczewska, Bogusława Łuka) postanowiły, że pomogą dzieciom w odkrywaniu świata. Źródłem inspiracji były dla nich dziecięce pytania. Pomysł założenia Uniwersytetu Dzieci zrodził się w kawiarni “Cafe Młynek” na krakowskim Kazimierzu. Wiele osób zaangażowało się w tę misję, zbierając dziecięce pytania, pomagając przy poszukiwaniu wykładowców i nagłaśniając ideę spotkań dzieci z naukowcami. Dzięki ich pracy udało się! 26 maja 2007 r. odbył się pierwszy, inspirujący wykład „Czy zwierzęta mówią tylko w Wigilię? O wyobraźni, wiedzy i zdrowym rozsądku?”, wygłoszony przez prof. dr hab. Bartłomieja Dobroczyńskiego.
Logowanie / Rejestracja
Rodzic
sobotnie zajęcia w Uniwersytecie Dzieci
Nauczyciel
darmowe scenariusze lekcji
Wolontariusz
pomoc przy organizacji zajęć
Wybierz powyżej gdzie chcesz się zalogować.
Jako Rodzic
Aby zapisać dzieci na sobotnie zajęcia.
Jako Nauczyciel
Aby korzystać z darmowych scenariuszy lekcji i specjalnie przygotowanych projektów edukacyjnych.
Jako Wolontariusz
Aby pomóc przy organizacji sobotnich zajęć.
Logowanie do konta rodzica
Załóż konto rodzica
Dzięki utworzeniu konta możesz
Tworzyć profile swoich dzieci
Zapisywać dzieci na zajęcia
Brać udział w rekrutacji
Rejestracja rodzica
Zaloguj się do konta rodzica
Dzięki utworzeniu konta możesz
Tworzyć profile swoich dzieci
Zapisywać dzieci na zajęcia
Brać udział w rekrutacji
Masz już konto rodzica?
Logowanie do konta nauczyciela
Załóż konto nauczyciela
Co zyskujesz?
Całkowicie darmowe konto
Dostęp do wszystkich scenariuszy tworzonych przez naukowców
Możliwość zgłoszenia klasy do projektu edukacyjnego
Rejestracja nauczyciela
Korzyści z rejestracji
Całkowicie darmowe konto
Dostęp do wszystkich scenariuszy tworzonych przez naukowców
Możliwość zgłoszenia klasy do projektu edukacyjnego
Masz już konto nauczyciela
Logowanie do konta wolontariusza
Załóż konto wolontariusza. Rekrutacja wolontariuszy we Wrocławiu jest obecnie wstrzymana.
Dzięki utworzeniu konta możesz
Zobaczyć harmonogram najbliższych zajęć
Zapisywać się na wybrane zajęcia
Sprawdzać ważne powiadomienia
Rejestracja wolontariusza
Czy jesteś osobą pełnoletnią ?
Zaloguj się do konta wolontariusza
Dzięki utworzeniu konta możesz.
Zobaczyć harmonogram najbliższych zajęć
Zapisywać się na wybrane zajęcia
Sprawdzać ważne powiadomienia
Masz już konto wolontariusza
var chatbox = document.getElementById('fb-customer-chat');
chatbox.setAttribute("page_id", "195330026782");
chatbox.setAttribute("attribution", "biz_inbox");