Inauguracja roku akademickiego we Wrocławiu

2023-09-14
W sobotę 9 września odbyły się inauguracyjne wykłady we Wrocławiu dla małych studentów. Przeczytaj relację z wydarzenia.

Kierunek Odkrywanie

Najmłodsi wrocławscy studenci rozpoczęli rok akademicki wykładem przygotowanym przez dr Olgę Kromuszczyńską pt. „Dlaczego wulkany wybuchają?”. Studenci dowiedzieli się, jak powstają wulkany, gdzie występują oraz jak to się dzieje, że dochodzi do ich wybuchu.

Na wykładzie nie zabrakło widowiskowych i naukowych eksperymentów – uczestnicy wraz z prowadzącą mogli sprawdzić, czy wszystkie erupcje wulkanów są takie same. Pomogły w tym modele dwóch rodzajów erupcji. Lawa oraz wydobywające się z wulkanów pyły wulkaniczne wzbudziły w uczestnikach dużo emocji i mamy nadzieję, że rozbudziły naukowy apetyt na więcej eksperymentów, które czekają na studentów w nowym roku na Uniwersytecie Dzieci!

Kierunek Inspiracje

Studenci Inspiracji rozpoczęli rok akademicki wykładem„Skąd pochodzą tworzywa sztuczne?”, który poprowadziła naukowczyni z Politechniki Wrocławskiej – dr inż. Joanna Ludwiczak.

Wykład rozpoczął się eksperymentem, który wywołał wielkie WOW. Prowadząca stworzyła polimerowego slime’a, tłumacząc zastosowanie tworzyw sztucznych w różnych gałęziach przemysłu. Każde dziecko chciało go dotknąć i sprawdzić, czy na pewno odpowiednio się klei.

Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas prezentacji była ekologia i recykling. Okazało się, że większość studentów segreguje śmieci i są oni świadomi wpływu swoich codziennych wyborów na środowisko naturalne. Dzieci dowiedziały się także, jakie rodzaje tworzyw sztucznych występują na Ziemi oraz że naukowcy nie lubią słowa plastik.

Na koniec studenci zadali własne pytania do prowadzącej: „Które tworzyło rozkłada się najdłużej?”, „Ile jest kolorów barwników?”, „Czy może Pani podać przepis na slime’a?”.

Dziękujemy studentom za aktywny udział, a pani Joannie Ludwiczak za odpowiedzi na wiele nurtujących pytań!

Kierunek Tematy

Wykład inaugurujący na kierunku Tematy nosił tytuł „Jak stworzyć dym, płomień i mieszankę wybuchową?”. Poprowadziła go doktorantka III roku Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego – Kinga Garstka.

Prezentacja dotyczyła reakcji chemicznych zachodzących w laboratorium, a także doświadczeń, które studenci mogą przeprowadzić samodzielnie w domu. W trakcie wykładu studenci zaobserwowali wiele eksperymentów: kolorowy płomień, garnek dymu (z ciekłym azotem), burza w probówce, gejzer sodowy i brokatowy olej.

Studentom na tyle spodobał się wybuch sody – niczym eksplozja wulkanu – że chcieli zobaczyć go jeszcze raz!

Wykład zakończył się pytaniami dzieci do prowadzącej, z których najczęściej zadawanym było „Jakie składniki są potrzebne do tych eksperymentów?”. Trzymamy kciuki za młodych chemików – rozwijajcie swoje naukowe pasje!