Studenci Nauki do kwadratu zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce w ramach specjalizacji. Podczas postprodukcji filmowej, prowadzonej przez pracowników Fundacji Katarynka, opracowali transkrypcję dla filmu – tak, aby mogli go obejrzeć widzowie z różnymi potrzebami.
Najpierw zastanowili się nad tym, z jakimi problemami mierzą się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami wzroku, a później – poznając profesjonalny program – opracowali autorską audiodeskrypcję. Przygotowali tekst, nagrali ścieżkę dźwiękową, a następnie nanieśli ją na nieprzystosowany dla osób z niepełnosprawnością materiał wideo.
Dzięki temu przekonali się, jak istotne jest reagowanie na dyskryminację, także w obszarze kultury. Nie każdy może bowiem, o czym często zapominamy, wybrać się do kina, muzeum lub teatru. Przekonali się o tym również – choć w innym kontekście – studenci Mistrza i Ucznia, którzy na koniec semestru letniego wysłuchali wykładu Agaty Obłąkowskiej pt. „Czy każdy może zostać aktorem?”. Choć pytanie zdaje się odsyłać do umiejętności stricte rzemieślniczych, takich jak dobra dykcja czy swoboda ruchu, to wymowa prelekcji była zupełnie inna.
Aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu opowiedziała o problemie wykluczenia w zawodach artystycznych, przybliżając słuchaczom historię Teatru Kambak – jednego z nielicznych w Polsce teatrów integracyjnych, w którym osoby z niepełnosprawnością nie tylko występują w spektaklach, lecz także pojawiają się na widowni.
O swoich doświadczeniach, drodze życiowej i pokonywaniu różnych przeszkód opowiedziała jedna z aktorek, Alicja Idasiak. Wykład nie był jedyną okazją do refleksji nad emancypacyjnymi możliwościami teatru. Studenci Mistrza i Ucznia na zajęciach z teatru opracowali scenariusz dokumentalny poświęcony konfliktom na linii nauczyciel – uczeń, zrealizowany później przez nich w formie czytania performatywnego.
Kwestia wykluczenia społecznego została również podjęta na zajęciach z projektowania aplikacji mobilnych, gdzie studenci przygotowali aplikację, mającą na celu zapobieganie dyskryminacji, wzmacnianie postaw tolerancyjnych oraz promowanie empatycznego podejścia do drugiego człowieka i języka pozbawionego przemocy.