Przede wszystkim do naszego projektu zapraszamy całą szkołę. Równolegle pracujemy z kadrą zarządzającą, jak i kadrą pedagogiczną. W działania włączamy też uczniów oraz całą społeczność szkolną.
Ścieżka menadżerska
W ramach ścieżki menadżerskiej dyrektor i wicedyrektor szkoły biorą udział w spotkaniach na żywo i online, podczas których dowiadują się, jak być lepszym przywódcą, budować współpracę z zespołem i sprawnie zarządzać placówką.
Gniazda
Dodatkowo dyrektor i wicedyrektor, razem z innymi uczestnikami projektu dołączają do jednej z grup, tzw. gniazda, gdzie pod okiem doświadczonego mentora, przyglądają się sytuacji w swojej szkole oraz wymieniają doświadczeniami i dobrymi praktykami z innymi. Wspólnie odkrywają obszary, które wymagają wzmocnienia lub zmiany.
Wizyty studyjneOprócz sesji mentorskich online uczestnicy odwiedzają również szkoły swoich mentorów i na żywo podglądają praktyczne rozwiązania związane z organizacją pracy placówki.
Szkolenie z Metody Pytań i DoświadczeńAby wzmocnić w dyrekcji nowoczesne myślenie o uczeniu, wszystkich dyrektorów zapraszamy też do udziału w szkoleniu z Metody Pytań i Doświadczeń, które organizujemy w siedzibie każdej szkoły uczestniczącej w projekcie.
Warsztaty na żywo
W pracy z nauczycielami na pierwszym miejscu stawiamy wzmocnienie ich kompetencji dydaktycznych. Podczas warsztatów na żywo uczymy pracować projektowo oraz pokazujemy jak rozbudzić ciekawość, a tym samym zaangażowanie i motywację uczniów.
Praca metodą projektu – udostępniamy gotowe scenariusze lekcji
Podpowiadamy w jaki sposób projektować aktywności, aby wspierać ich w samodzielnym dochodzeniu do wiedzy. Chętne osoby rozwijają nabyte umiejętności, realizując z wybraną klasą jeden z wielu tematycznych cykli lekcji, opartych na Metodzie Pytań i Doświadczeń i udostępnionych na naszej platformie.
Webinary dla nauczycieli
Udział w projekcie to również seria webinarów rozwijających warsztat pracy nauczyciela, zarówno w obszarze nauczania, jak i wychowania.
- Uczniowie, rodzice, społeczność szkolna
Uczniowie realizując ze swoim nauczycielem tematyczny cykl lekcji przekonują się, że nauka w szkole może być pasjonująca. Wspólnie z gronem pedagogicznym przygotowują też Święto Nauki – wydarzenie promujące w społeczności szkolnej pozytywne nastawienie do zdobywania wiedzy.
Wdrożenie zmiany w szkole nie jest możliwe bez zrozumienia i wsparcia rodziców. Dlatego w naszym projekcie zachęcamy dyrektora i kadrę pedagogiczną do informowania rodziców o działaniach projektowych i zapraszania ich do czynnego udziału, np. w organizowanych w szkołach tzw. Świętach Nauki.