Zalet, które wynikają z nauki w domu jest wiele. W końcu każdy rodzic chce dać swojemu dziecku cały szereg możliwości rozwoju. Kiedy kształcimy dziecko w warunkach domowych mamy więcej możliwości rozwinięcia jego pasji i zainteresowań, możemy uczyć je organizacji i kreatywnego spędzenia czasu. Fakt, że nie jesteśmy zależni od szkoły daje nam dodatkowe poczucie swobody. To także dodatkowa szansa na głębsze poznanie dziecka, zbudowanie i zacieśnienie relacji z nim, co najprawdopodobniej będzie procentowało zaufaniem i troską o siebie nawzajem.
Jak zazwyczaj bywa taka forma edukacji ma też swoje
wady. Poświęcając dziecku czas rodzic zazwyczaj musi z czegoś zrezygnować. Kolejnym negatywnym aspektem może być obciążenie finansowe. Prawo nie przewiduje wsparcia ze strony państwa. Wszelkie pomoce edukacyjne i materiały potrzebne do nauki musimy nabyć we własnym zakresie. Jeżeli nie zadbamy o kontakt dziecka z rówieśnikami, może mieć ono problem w nawiązywaniu znajomości i nowych relacji. Trzeba zatem dodatkowo zatroszczyć się o to, by dziecko miało możliwość poznawania, nawiązywania kontaktów i przyjaźni z innymi.
Potrzeba nam dużej świadomości wad i zalet edukacji domowej, zanim podejmiemy decyzję o wdrożeniu jej w rodzinne życie. Przede wszystkim warto pamiętać, że nauczanie domowe będzie miało sens tylko wtedy, kiedy będzie to dobrowolna decyzja obu stron- rodzica i dziecka.