4 czerwca w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Dzień otwarty na Uniwersytecie Dzieci

2022-05-19
Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat z Wrocławia, Krakowa i Warszawy na bezpłatne warsztaty z naukowcami! Już 4 czerwca będzie okazja, by poznać bliżej studia na Uniwersytecie Dzieci i przekonać się, że zdobywanie wiedzy to świetna zabawa!

Sprawdź, co przygotowaliśmy w Twoim mieście i zapisz dziecko na wybrane zajęcia.

Warsztaty otwarte w Krakowie

• Jak tropić zwierzęta w mieście? - dla dzieci w wieku 6-7 lat

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądają tropy: sarny, jelenia, dzika, lisa, kuny, borsuka, psa, kota, zająca i bobra. Zapoznają się z budowlami zwierząt i śladami ich żerowania oraz nauczą się rozpoznawać odgłosy wydawane przez jelenia, sarnę, zająca oraz mysz.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 14:00
Gdzie? Las Wolski, ul. Kukułcza (parking)
Prowadzący: dr hab. inż. Marek Wajdzik

• Co w trawie piszczy? - dla dzieci w wieku 8-9 lat

Podczas warsztatów uczestnicy poznają i przećwiczą różne techniki terenowe z użyciem sprzętu entomologicznego. Dzieci wejdą w rolę badaczy i podejmą próby oznaczenia owadów na specjalnych kartach. Zastanowią się, co by było, gdyby na świecie zabrakło naszych małych, skrzydlatych czy pełzających towarzyszy.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 14:15
Gdzie? Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
Prowadzące: dr Anna Zubek

• Czy kamień może być dziełem sztuki? - dla dzieci w wieku 10-11 lat

Na warsztatach uczestnicy poznają związek między przyrodą a twórczością artystyczną. Dowiedzą się, czym charakteryzuje się nurt Land Art oraz w jaki sposób możemy czerpać z bogactwa przyrody tworząc naturalne farby. Dzieci stworzą własne małe dzieła sztuki, ucząc się przy tym na temat różnych motywów przyrodniczych w sztuce, m.in. motywie kamienia.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 14:15
Gdzie? ul. Tyniecka 35
Prowadząca: Alicja Dubańska

Wybierz dla dziecka warsztaty w Krakowie

Warsztaty otwarte w Warszawie

• Jak zbudować ptasie gniazdo? - dla dzieci w wieku 6-7 lat

Na zajęciach dzieci dowiedzą się, z czego ptaki budują gniazda, gdzie to robią i do czego im te gniazda służą. Czy łatwo jest znaleźć materiały do budowy gniazda? A potem zbudować je od podstaw? Uczestnicy zajęć sprawdzą to sami, wyszukując odpowiednie materiały do budowy. Zobaczą też, jak różnorodne bywają gniazda i jakie elementy muszą zawierać, by dobrze pełniły swoją funkcję.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 14:15.
Gdzie? Las Młociński, ul. Wóycickiego
Prowadzący: Witold Muchowski

• Jak zostać tropicielem zwierząt w mieście? - dla dzieci w wieku 8-9 lat

Na warsztatach uczestnicy będą obserwować przyrodę i przyglądać się śladom oraz tropom pozostawionym przez zwierzęta. Dzieci przekonają się także, jak wiele cennych informacji o życiu zwierząt można wyczytać z odkrytych śladów. Jak rozpoznać, czy dzikie zwierzęta kryją się gdzieś w pobliżu? Po czym poznać, czy leśną ścieżką przechodziła sarna lub lis? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 14:15.
Gdzie? Park Młociński, ul. Papirusów
Prowadząca: mgr Agata Beliniak

• Jakie formy życia występują nad Wisłą? - dla dzieci w wieku 10-11 lat

W trakcie zajęć uczestnicy skupią się na roli różnorodności biologicznej. Będą uważnie obserwować naturę oraz wyszukiwać gatunki występujące w ekosystemie miejskim. Pochylą się nad kwestią powiązań pomiędzy różnymi znalezionymi organizmami. Ponadto dzieci będą miały okazję do wymiany poglądów i dyskusji w odniesieniu do różnego postrzegania przyrody.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 13:00
Gdzie? Plaża - Most Świętokrzyski
Prowadząca: dr Alicja Gasek

Wybierz dla dziecka warsztaty w Warszawie

Warsztaty otwarte we Wrocławiu

• Komu potrzebne są drzewa do życia? - dla dzieci w wieku 6-7 lat

Na zajęciach dzieci nauczą się określać gatunki drzew: będą obserwować liście, odwzorują na papierze strukturę kory, dowiedzą się, jakie cechy posiadają najbardziej znane gatunki. Uczestnicy warsztatów będą również za pomocą lup szukać bytujących na drzewach organizmów. Korzystając z pomocy prowadzącego oraz ze wskazówek w karcie pracy, odnajdą na drzewach glony, grzyby, porosty, mszaki oraz rośliny wyższe. Podczas zajęć dzieci poszukają też bardzo starych drzew rosnących w parku i dowiedzą się, czym są pomniki przyrody.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 15:45
Gdzie? Park Szczytnicki
Prowadzący: dr hab inż. Przemysław Bąbelewski, prof. UPWr

• Jak oczyścić brudną wodę w mieście? - dla dzieci w wieku 8-9 lat

Podczas zajęć dzieci zaobserwują stan wody powierzchniowej pobranej z miejskiego parku. Spróbują zidentyfikować rodzaje zanieczyszczeń, jakie mogą występować w takiej wodzie oraz zastanowią się, jakie działania należy podjąć w celu poprawy jakości wody. Zademonstrowane zostaną różne rodzaje materiałów naturalnych, które dzieci będą mogły wykorzystać podczas procesu konstrukcji własnego filtra. Efektem końcowym zajęć będzie porównanie wody przefiltrowanej przez różnego rodzaju filtry i wskazanie najefektywniejszej konstrukcji.

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 12:00
Gdzie? Park Stanisława Tołpy
Prowadzący: dr inż. Wojciech Kilian

• Jak zrobić zdjęcie bez aparatu? - dla dzieci w wieku 10-11 lat

Podczas zajęć dzieci wykonają własne roślinne kompozycje, a następnie utrwalą je za pomocą techniki cyjanotypii otrzymując proste negatywy. Zapoznają się z podstawowymi procesami pozwalającymi na wyprodukowanie światłoczułego papieru, a następnie utrwalenie powstałych kompozycji w promieniach UV. Na koniec spróbują odpowiedzieć na pytanie: jak zrobić zdjęcie bez aparatu?

Kiedy? 4 czerwca 2022r., godzina 15:00
Gdzie? PrzedPokój H13, ul. Hercena 13
Prowadząca: mgr Joanna Smołka

Wybierz dla dziecka warsztaty we Wrocławiu

Do zobaczenia! :)

Ilość miejsc na każdym z warsztatów jest ograniczona, dlatego nie zwlekaj z zapisaniem dziecka. Spora dawka wiedzy i świetna zabawa - gwarantowane!