Projekty edukacyjne Uniwersytetu Dzieci w Klasie

[FAQ] Odpowiedzieliśmy na pytania nauczycieli!

2022-12-02
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że kto pyta, nie błądzi, dlatego w poniższej aktualności znajdziecie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania o projekty edukacyjne. Przygotowane scenariusze lekcji dedykowane są nauczycielom uczniów klas 1-8 szkół podstawowych, a udział w projektach jest całkowicie bezpłatny. Możesz zgłosić się do wybranego projektu do 29 kwietnia 2023 roku. Wspólnie rozbudźmy ciekawość dzieci!
Jak zapisać się do projektu?
Załóż konto nauczyciela i zaloguj się. Następnie wybierz z katalogu projekt i w jego opisie kliknij “Zapisz się”, wypełnij formularz zgłoszeniowy i gotowe! Projekt będzie aktywny na Twoim koncie nauczyciela.
Nie mogę zapisać się do projektu, pojawia się komunikat z prośbą o wybranie innego projektu lub uzupełnienie danych. Co mam zrobić?
Każdy projekt jest przeznaczony na określony typ zajęć lekcyjnych. Taki komunikat oznacza, że musisz zaktualizować swoje dane na koncie nauczyciela. Wejdź w Ustawienia konta, następnie przejdź do sekcji “Informacje dodatkowe” i upewnij się, że zaznaczyłaś/eś odpowiedni zawód i przedział klas. Następnie, jeśli jesteś nauczycielem klas 4-8, zaznacz wszystkie klasy, w których uczysz i zaznacz godzinę wychowawczą, jako jeden z przedmiotów nauczania.
Czy mogę realizować projekt na świetlicy szkolnej?
Tak, zapraszamy do zgłoszenia świetlicowej grupy uczniów, która będzie regularnie uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu. Podczas zapisywania się podaj łączną liczbę dzieci, które zrealizują cały cykl i wybierz, z której klasy będzie większość uczniów w Twojej grupie.
Jakie mam zadania/obowiązki w ramach projektu?
Po zapisaniu się do projektu, wszystkie materiały będą dostępne w formie online na koncie nauczyciela. W zakładce “Mój projekt” aktywują się scenariusze, które należy zrealizować w ramach projektu. Wybierz spośród nich 8, które przeprowadzisz wraz z uczniami. Po każdej zrealizowanej lekcji wejdź na konto nauczyciela i prześlij relację z zajęć. W ramach całego projektu należy przesłać 8 takich relacji.
Jak przesłać relację z lekcji w ramach projektu?
Instrukcję krok po kroku znajdziesz tutaj.
Możesz także podzielić się swoją relacją na facebookowej grupie dla nauczycieli: Uniwersytet Dzieci w Klasie - relacje z lekcji. Zapraszamy do dołączenia i dzielenia się swoimi doświadczeniami!
Czy muszę przesyłać relacje w określonym czasie? Jak często? Ile mam czasu?
To od Ciebie zależy, jak zaplanujesz realizację projektu. Możesz prowadzić lekcje systematycznie przez cały rok lub zrobić to w ciągu jednego miesiąca. Ważne, abyś przesłał/a relacje ze wszystkich 8 lekcji do 15 czerwca 2023 roku.
Czy uczniowie dostaną dyplomy po zakończeniu projektu? Czy dostanę certyfikat?
Tak, po przesłaniu wszystkich relacji z zajęć na Twoim koncie pojawi się ankieta ewaluacyjna, a po jej uzupełnieniu -  generator dyplomów. Będziesz proszony/a o wpisanie danych do certyfikatu dla siebie i dyplomu dla klasy. Otrzymasz również list do dyrekcji i szablon dyplomu dla ucznia do samodzielnego wypisania. Pliki w formacie pdf będziesz mógł/mogła pobrać i wydrukować.
Czy mogę zrealizować więcej niż jeden projekt w swojej klasie?
W ciągu danego roku szkolnego możesz zgłosić swoją klasę do jednego projektu edukacyjnego. Jeśli jesteś zainteresowana/y innymi naszymi materiałami, zachęcamy, aby wybierać z opisów projektów lub z naszej wyszukiwarki scenariusze i dodawać je do swojego konta za pomocą przycisku "Dodaj do Moich scenariuszy". W ten sposób możesz bez ograniczeń realizować poza projektem dowolne tematy z naszej oferty.
Uczę w różnych klasach. Jak mogę zrealizować kilka projektów, każdy w innej klasie?
W naszym systemie na koncie nauczyciela może wyświetlać się tylko jeden projekt. Oznacza to, że dane konto można wykorzystać do realizacji jednego projektu. Projekt ten możesz prowadzić w kilku klasach, wtedy należy podać łączną liczbę uczniów ze wszystkich klas. Natomiast jeśli uczysz więcej klas i w każdej z nich chciałabyś/chciałbyś realizować inny projekt, to możesz założyć osobne konta nauczyciela na różne adresy e-mail.
Czy można realizować projekt wspólnie z nauczycielem wspomagającym?
Tak, możecie razem prowadzić zajęcia projektowe. Należy przesyłać relację poprzez jedno konto, to, przez które została zapisana klasa. Po zakończeniu projektu wpisz w generatorze swoje dane do certyfikatu, a następnie napisz do nas maila na scenariuszelekcji@ud.edu.pl i poproś o certyfikat dla nauczyciela wspomagającego. Wypiszemy go dla Was i odeślemy mailem.

Skorzystaj z bezpłatnych projektów edukacyjnych!

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedzi, których szukałeś. Jeśli jest jeszcze coś, o co potrzebujesz zapytać - jesteśmy do Twojej dyspozycji. Możesz do nas napisać na adres: scenariuszelekcji@ud.edu.pl