Jak rozmawiać z dzieckiem o lęku w obliczu wojny?

2022-02-25
Atak Rosji na Ukrainę może powodować, że u dzieci pojawi się strach. Intuicyjnie młodzi ludzie wyczuwają napięcie, na które mogą reagować problemami z zaśnięciem czy trudnościami w regulowaniu emocji. Bardzo ważne jest, by dorośli potrafili wspierać dzieci w tych trudnych momentach i rozmawiać z nimi o pojawiających się emocjach.

Sami rodzice stoją przed dylematami:
  • Czy rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
  • Jak opowiadać o tej sytuacji?
Warto pokazywać dziecku, że solidarność jest ważna. Może ma koleżankę lub kolegę z Ukrainy, którym może okazać wsparcie?

Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, co zrobić jako rodzic, by pomóc swojemu dziecku w tej trudnej sytuacji.
  1. Pamiętaj: lęk nie jest logiczny - jest pierwotną reakcją naszego mózgu na pewien zastany bodziec, skojarzenie. Jego rolą jest obrona przed tym, co dla nas zagrażające, niebezpieczne, dlatego suche, logiczne argumenty nie wpłyną na lęk, nie pomogą go pokonać.
  2. Towarzysz swojemu dziecku - rozmawiaj z nim, wspieraj je w trudnościach. Pokaż mu, że jego problemy są dla ciebie ważne i nie bagatelizujesz ich. Powiedz, że rozumiesz jego lęk i sam/sama niejednokrotnie przeżywasz podobną emocję, ale wiesz, jak możesz sobie z nią poradzić. Zapewnij, że wspólnie możecie znaleźć sposób na złagodzenie lęku dziecka.
  3. Obserwuj dziecko i naucz je samoobserwacji - dziecko łatwiej będzie znosić nieprzyjemne doznanie, jeśli będzie wiedziało, co czuje i jak może się wobec tego odczucia zachować. Jakie wrażenie w ciele sugerują, że przeżywa lęk, gniew albo smutek? Czy czuje ucisk w gardle, ból brzucha, ma napięte mięśnie? W jakich momentach odczuwa te dolegliwości? Czy razem z nimi pojawiają się jakieś konkretne myśli, napięcie psychiczne?

Więcej o tym, jak pomagać dziecku w przezwyciężaniu lęków znajdziesz na naszym blogu.

Jak rozmawiać o temacie wojny z uczniami?