Jakie informacje zakodowane są w falach radiowych?
Wykład poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Krankowski - przewodniczący konsorcjum POLFARO zrzeszającego 9 polskich instytucji naukowych.
- jakie informacje naukowiec czerpie z zakłóceń w odbiorniku radiowym?
- co o pogodzie kosmicznej mówią fale elektromagnetyczne?
- w jaki sposób można nasłuchiwać piorunów w falach radiowych?
Na wykładzie studenci poznali odpowiedzi na te i inne pytania. Dowiedzieli się również, jak pogoda kosmiczna oddziałuje na komunikację satelitarną i klimat oraz jak fale radiowe prowadzą naukowców do nowych odkryć o wszechświecie.
Kiedy potrzebna jest solidarność?
Pora na sporą dawkę historii! Młodzi studenci dowiedzieli się, co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku w Polsce. W trakcie wykładu mieli szansę posłuchać o wydarzeniach z okresu stanu wojennego z perspektywy ich uczestnika - Edwarda Nowaka. Przekonali się, jak wielka siła tkwi w jedności i jak wiele można zdziałać solidarnie.
Jak nie dać się zhakować? Wykład poprowadził mł. insp. dr hab. inż. Jerzy Kosiński, profesor nadzwyczajny - ceniony na świecie specjalista z zakresu cyberprzestępczości w kontekście Open Source Intelligence i koalicji antypirackich. To były niezwykle ciekawe zajęcia, podczas których studenci dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wirtualnym świecie. Poznali odpowiedzi na pytania:
- jak działają wirtualni złodzieje?
- jak zaszyfrować swoje dane?
- jak poprawnie zabezpieczyć komputer i smartfona, aby nie zostały one zhakowane przez cyberprzestępców?
Studenci wcielili się w rolę analityków cyberprzestępczości, dowiedzieli się, kto może stać się ofiarą hackera oraz jak takie przestępstwo rozpoznać. Przeprowadzili również biały wywiad i prześledzili działanie koalicji antypirackich. To była naprawdę spora dawka przydatnej wiedzy! Studenci zadawali dużo pytań i byli aktywni na wykładzie. W końcu temat świata wirtualnego jest im bliski. :)