Prezes Fundacji Anna Grąbczewska otworzyła wydarzenie słowami: „jesteśmy dla dzieci”. Przedstawiła zebranym nasze osiągnięcia oraz misję Fundacji – pomoc w odkrywaniu dziecięcej sprawczości i uczenie działania w świecie od najmłodszych lat. Następnie Magda Drozdowicz – dyrektorka Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie opowiedziała o debatach dotyczących edukacji, które odbyły się w 2019 roku w Olsztynie, Gdańsku i Warszawie.
„Przyszłość jest teraz” – świat zmienia się bardzo szybko
Kolejnym punktem spotkania był krótki wykład psycholog Anny Pactwy, która prezentowała kompetencje, które obecnie zyskują popularność, a z pewnością staną się kluczowe w przyszłości. Niezwykle cenne są: umiejętność słuchania i odpowiadania na potrzeby drugiej osoby, elastyczność, otwartość, wytrwałość czy krytyczne myślenie. Dzieci obawiają się świata przyszłości, czują lęk, który należy niwelować poprzez edukację opartą na poczuciu bezpieczeństwa. W procesie zmian jesteśmy razem.
Jak przystosować edukację do zmieniających się potrzeb współczesnego świata?
Głównym punktem Śniadania Przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci w Krakowie była debata na temat kompetencji przyszłości. Zebrani goście wskazali między innymi takie obszary, na które w edukacji należy zwrócić szczególną uwagę:
- budowanie u dzieci zdrowej pewności siebie i poczucia własnej wartości,
- zachęcanie uczniów do poszukiwania wiedzy i wpojenie im nawyku docierania do źródeł wiadomości i selekcjonowania ich,
- wprowadzanie pracy zespołowej i projektowej,
- uczenie autoprezentacji i kształtowanie krytycznego myślenia,
- interdyscyplinarne podejście do nauczania, przekazywanie holistycznej wiedzy,
- organizowanie spotkań uczniów z autorytetami, mentorami, praktykami,
- wykorzystywanie gier edukacyjnych, które pomogą dzieciom zrozumieć świat,
- prezentowanie uczniom innowacyjnych rozwiązań i poszerzanie wiedzy z zakresu nowych technologii.
Kluczowa jest współpraca i wzajemne zrozumienie
Rozmówcy wskazywali także na konieczność udzielania wsparcia nauczycielom zarówno przez władze szkoły, jak i środowisko zewnętrzne. Dobry edukator to taki, który wykorzystuje różnorodne metody nauczania i kreatywnie podchodzi do swojej pracy. Nie będzie to możliwe bez zrozumienia przez społeczeństwo potrzeby rozwoju umiejętności nauczycielskich. Dzieci potrzebują także poczucia wolności i samodzielności, nie tylko w szkole, ale także w domu, od rodziców. Ponadto powinny móc decydować o tym, co je interesuje i jakie umiejętności chcą rozwijać. Ważne jest „danie dziecku przestrzeni”.
Głos uczestników debaty