Studia na Uniwersytecie Dzieci to nie tylko wiedza naukowa o świecie. To również okazja dla dzieci, by przyjrzeć się własnym emocjom i psychice. Poprawie samopoczucia i wsparciu umiejętności społecznych służą tzw. warsztaty kompetencyjne. Ich założeniem jest przekazanie dzieciom narzędzi do umiejętnego zarządzania własnymi emocjami. Podczas warsztatów „Jak dbać o swoje emocje?” wykorzystane zostały elementy ruchu związane z tańcem (muzyka, improwizacja), a główna aktywność polegała na rozpoznawaniu swojego aktualnego stanu psychicznego i jego wyrażanie za pomocą ruchu. Studenci podzielili się swoimi pomysłami na zadbanie o własny dobrostan.
Oto kilka z nich: aby lepiej się poczuć, można posłuchać przyjemnej muzyki, pójść na spacer, porozmawiać z bliską nam osobą, pójść spać czy też spróbować czegoś smacznego. Czy któryś z tych sposobów stosujesz na co dzień? Podczas drugich warsztatów kompetencyjnych dzieci w wieku 8-9 lat badały, zgodnie z tytułem zajęć, na czym polega wstręt. Ich zadaniem było sprawdzenie, z zamkniętymi oczami, co czują dotykając szyszki, pianki do golenia, czy też masy slime. Dzięki temu doświadczyli oni sensorycznie materiałów, które wzbudzają w nich dystans i odrazę. Dowiedziały się też, że niektóre z nich są dla nich neutralne i nie powodują negatywnych, niepożądanych emocji.
Drugie doświadczenie polegało na zetknięciu ze zdjęciami obrazów, na których przedstawione były treści potencjalnie wzbudzające wstręt: insekty, zepsutą żywność, wysypisko śmieci oraz brudne mieszkanie.
Kompetencje zbudowane w trakcie tego typu zajęć pozwalają więc na zrozumienie siebie i własnych emocji, ale również zauważenie, że każdy z nas jest inny. Każdy uczestnik zajęć inaczej reagował na poszczególne materiały, co uświadomiło dzieciom, że na odczuwane emocje ma wpływ mnóstwo czynników – kim jesteśmy, jakie mamy doświadczenia, co lubimy i czym na co dzień się zajmujemy.