Półroczne podsumowanie programu dla szkół podstawowych

Sprawdź, co słychać w projekcie Dziecko z Pasją

2022-12-12
Projekt Dziecko z Pasją to bezpłatna, dwuletnia ścieżka szkoleniowo-mentorska dla dyrektorów, wicedyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych. Po niemalże 2-letnich przygotowaniach udało nam się wystartować i z sukcesem rozpocząć wzmacnianie kompetencji menadżerskich kadry zarządzającej szkół oraz dydaktycznych wśród pracujących w nich nauczycieli. Zapraszamy na krótkie podsumowanie działań, które udało nam się podjąć, by polska szkoła skutecznie rozwijała dziecięce pasje!

Zacznijmy od początku...

Szkoła powinna być miejscem, w którym każde dziecko znajdzie przestrzeń na poszukiwanie swoich mocnych stron i zainteresowań oraz ich rozwój. Ale czy tak właśnie jest? Niestety, liczne rozmowy z nauczycielami, którzy od lat korzystają z materiałów Uniwersytetu Dzieci w Klasie i nasze obserwacje wskazują, że nie.

Dla dobra uczniów postanowiliśmy to zmienić.

W takcie 2-letnich przygotowań do startu projektu “Dziecko z Pasją” opracowaliśmy wraz z Oktawią Gorzeńską program merytoryczny szkoleń oraz koncepcję modelu doradztwa dla dyrektorów i wicedyrektorów, a także cykl szkoleniowy dla nauczycieli.

I wystartowaliśmy!

Uroczysta Inauguracja pierwszej, pilotażowej edycji projektu odbyła się 18 i 19 września w Krakowie. Razem z nami w projekcie są 34 szkoły podstawowe z 7 województw - w sumie 68 osób, które chcą zapoczątkować dobrą zmianę w polskiej edukacji.

Wsparcie dla Dyrektorów

Współpraca i dobre wzorce to podstawa, dlatego dyrektorzy i wicedyrektorzy pracują w ramach projektu Dziecko z Pasją pod okiem jednego z doświadczonych mentorów: Krystyny Baryś, Justyny Dmitruk, Małgorzaty Flis, Agnieszki Jankowskiej, Agnieszki Pilch oraz Adama Perzyńskiego.

Wspólnie ze swoim przewodnikiem przyglądają się szkołom, którymi zarządzają. Analizują mocne i słabe strony swojej placówki, identyfikują potencjalne zagrożenia oraz szanse dla jej sprawnego funkcjonowania. Wszystko po to, aby wytypować obszar, który zostanie ulepszony w ramach projektu.

Uczestnicy rozpoczęli już także wizyty w szkołach swoich mentorów, aby móc zaobserwować i zainspirować się dobrymi praktykami, które tam są stosowane. Dodatkowo wzięli udział we wspomnianym powyżej spotkaniu na żywo, które zainaugurowało projekt. Wysłuchali wtedy wystąpień: “Jak przewodzić społeczności szkolnej w czasach zmian i się nie wypalić?” oraz “Przywództwo adaptacyjne w praktyce szkolnej”. Specjalne szkolenia odbyły się także 17 i 18 listopada - tym razem w formie online. Rozmawialiśmy o współpracy w szkole i wspieraniu dziecka w rozwoju.

Wsparcie dla nauczycieli

Równolegle do działań skierowanych do dyrektorów i wicedyrektorów, prowadzimy także szkolenia dla nauczycieli. Za nami naprawdę ciekawe i wartościowe spotkania!

Do tej pory zorganizowaliśmy 3 webinary:

Nauczyciel, mentor, przewodnik. Kim jestem?  Prowadzący: prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Zarządzanie emocjami w klasie. Prowadząca: Anna Górska
Jak rozpoznać syndromy wypalenia szkolnego? Prowadząca: Katarzyna Czekierda-Pieciuk

Odbyło się także 17 szkoleń stacjonarnych z Metody Pytań i Doświadczeń. Podczas 5-godzinnych spotkań uczestnicy poznawali metody aktywnego zdobywania wiedzy przez uczniów, uczestniczyli w praktycznych warsztatach i pokazach.

A co jeszcze czeka na nauczycieli? Nowe, wartościowe webinary, realizacja wybranego projektu Uniwersytetu Dzieci w Klasie oraz stworzenie autorskiego mini-projektu edukacyjnego.
Cieszymy się, że projekt Dziecko z Pasją spotkał się z tak dużym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestników. Dziękujemy za pozytywne opinie, które zostawiliście nam po pierwszych spotkaniach. Mamy nadzieję, że kolejne będą równie owocne i procentujące w Waszej przyszłej pracy!

Projekt nie powstałby bez wsparcia partnerów i patronów